Metformin, chudnutie a GDF 15

Metformin je vo svete najčastejšie predpisovaný liek na cukrovku typu II. Až v 60% prípadov je spomínaný aj jeho efekt na redukciu váhy a je odlišný od iných chuť do jedla regulujúcich látok (leptin, ghrelin alebo glucagon-like peptide 1). Mechanizmus, ktorým je tento efekt dosiahnutý nie je dostatočne objasnený. Stále častejšie je spomínaná súvislosť s rastovým diferenciačným faktorom GDF 15, kde metformin zvyšuje jeho hladinu.

Rastový diferenciačný faktor 15 (GDF15) patrí do skupiny transformačných rastových faktorov β (TGFβ), ktorých vysoká expresia je v placente, prostate a je prítomný aj v orgánoch ako sú pankreas, pečeň, srdce, obličky, tenké a hrubé črevo a pľúca. Je to proteín ktorý je spojený s mnohými biologickými procesmi vrátane energetickej homeostázy, regulácie telesnej hmotnosti ale aj nádorom spôsobenej kachexie a chronických ochorení.

Zvýšené hladiny GDF15 korelujú s mitochondriálnym stresom a vo všeobecnosti môžeme povedať, že zvýšená tvorba a vylučovanie je spojené so zápalom, nedostatkom kyslíka v tkanivách, úrazom, nádorovým bujnením, pri prebiehajúcej remodelácii myokardu, ale aj po chirurgických zákrokoch a mitochondriálnej dysfunkcii.

Pri niektorých ochoreniach sa najnovšie odporúča merať hladiny a dynamiku hladiny GDF15 ako dôležitého prognostického markera. Hladiny je možné dnes radiť do 3 kategórií: normálne (< 1 200 pg/ml), mierne zvýšené (1 200-1 800 pg/ml) a veľmi zvýšené (> 1 800 pg/ml).

Podľa niektorých štúdií GDF 15 pôsobí proti nealkoholickému stukovateniu pečene, má kardioprotektívny účinok, redukuje aterosklerózu zatiaľ cez nie celkom známy mechanizmus.

Výskum aj naznačuje, že pomocou látok blokujúcich GDF 15 by mohol byť ovplyvnený úbytok hmotnosti u pacientov, kde dochádza k nežiadúcemu dramatickému úbytku hmotnosti ( kachexii ) napríklad podstupujúcich chemoterapiu, kde kachexia je jednou z prekážok pri liečení rakovinových ochorení, pretože pacientov oberá o energiu.

https://www.nature.com/articles/s41574-021-00529-7

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34849709/

https://www.nature.com/articles/nm.4392